113 - un nou numar de urgenta!

Legea nr. 132/2015 pentru modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 34/2008 privind organizarea si functionarea Sistemului national unic pentru apeluri de urgenta a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 401 din 8 iunie si va intra in vigoare astazi.

Documentul prevede ca persoanele cu dizabilitati de auz si/sau vorbire vor putea sa foloseasca gratuit numarul unic 113 pentru SMS-urile asociate apelurilor de urgenta.

Practic, un SMS asociat unui apel de urgenta va fi considerat "orice mesaj scurt, transmis ulterior unui apel de urgenta, privind aceeasi situatie de urgenta, catre Serviciul de urgenta 112, de o persoana cu dizabilitati de auz si/sau vorbire inregistrata la administratorul SNUAU (Sistemul national unic pentru apeluri de urgenta), care necesita actiunea agentiilor specializate de interventie", asa cum scrie in noul act normativ.

Totusi, persoanele cu dizabilitati vor putea sa foloseasca numarul 113 doar dupa o inregistrare prealabila a propriului numar de telefon in baza de date a Sistemului pentru apeluri de urgenta.

Atentie! Persoanele care vor transmite cu rea-vointa, in mod repetat, SMS-uri la acest numar vor risca sa fie amendate cu o suma cuprinsa intre 500 si 1.000 de lei. Aceeasi sanctiune se va aplica si pentru SMS-urile care aduc injurii operatorilor.

Nota: Desi legea va intra in vigoare joi, serviciul NU va fi functional din aceeasi zi. Implementarea serviciului va fi facuta in perioada urmatoare.

Sursa: http://observatorul.ro/Ziar-Online/vom-avea-inca-un-numar-de-urgenta-pe-langa-112/2093/